Таг : реформа

СВЕТ

Короната ја одложи реформата на пензискиот систем во Франција

Stefanija Kuzmanovska
Француската влада донесе одлука да ја одложи контроверзната реформа на пензискиот систем барем до крајот на годината заради економската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус....
Вести

Филип се надева на компромисно решение за пензиската реформа

Влатко Зорба
Францускиот премиер Едуард Филип изрази надеж денеска дека ќе постигне компромисно решение со синдикатите за пензиската реформа, што доведе до протести и штрајк низ целата...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Граѓаните не смеат да останат без своите придонеси

Влатко Зорба
Објавувањето дека недостигаат 19 милиони кај 12.000 корисници од вториот пензиски столб сметам дека беше многу коректно и професионално од моја страна, рече Министерската за труд...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Правата од социјалната реформа се имплементираа за две недели

Влатко Зорба
Министерката за труд и социјала Мила Царовска вечерва во „Топ тема“ на Телма ТВ зборуваше за реформите на системот за социјална и детска заштита.  Реформата, предвидуваше...
Политика

Фрчкоски: Владата мора жестоко да ги спроведе реформите во судството и администрацијата

Влатко Зорба
Владата треба се што не направиле досега, да го направат до октомври. Сета таа патетика по Самиот на ЕУ да ја претворат во реална политика....
МАКЕДОНИЈА

Царовска од Штип: Социјалната реформа обезбеди подобар живот на 300 илјади семејства

Влатко Зорба
Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска денеска беше дел од првата граѓанска трибина во Штип, со која започнува караванот трибини под слоганот „На прав пат“ ....