Таг : ВМРО-ДПМНЕ

Политика

МЗ: Мицкоски изнесе невистинити информации, тестови за коронавируст има доволно, количините постојано се дополнуваат

Влатко Зорба
Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата има...
Политика

Мицкоски: Имам информација дека немаат повеќе од 100 теста за коронавирусот на располагање

Влатко Зорба
Власта не води сериозна борба против пандемијата на коронавирусот, вели лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според инфромациите со кои располага тој, министерството за...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Користењето на парите од вториот пензиски столб не значи било какво загрозување на пензиите

Влатко Зорба
„Состојбата е алармантна, Заев покажа дека е економски неписмен, а ја води државата. И додека Заев се обидува да биде економист и танцува со короната,...
Политика

Анкета на НДИ: Граѓаните сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ не заслужува да победи на избори

Влатко Зорба
Националниот демократски институт објави анкета на која СДСМ има водство пред ВМРО ДПМНЕ. Висок е процентот на граѓани кои се изјасниле дека СДСМ заслужува втора...
Политика

Битиќи: Партијата која велеше дека имаме работна сила поевтина и од Африка, денеска кажува дека помош од 14.500 денари месечно е недоволна

Влатко Зорба
„Најпрво ги субвенцонираме погодените компании со 50 отсто од придонесите за вработените, а дополнително дадовме и кредитни линии со 0 отсто каматна стапка, кои треба...
Политика

Славески: Стопанството и граѓаните непотребно се изложени на непредвидливост

Влатко Зорба
„Јасно е веќе на сите дека мерките доцнат, а стопанството и граѓаните непотребно се изложени на непредвидливост“, вели денеска Трајко Славески, член на ИК на...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од државните пари

Влатко Зорба
ВМРО-ДПМНЕ и натаму не попушта и не се откажува од 1,1 милион евра кои на партијата законски и следат согласно државното, годишно финансирање на политичките...
Политика

Мицкоски за преписката со Рашковски: Доказите ќе ги доставам до институциите веднаш откако ќе се ослободи судството

Влатко Зорба
„Добро е што мојата преписка со Рашковски, за наводно хуманитарната акција на владата, излезе во јавноста бидејќи граѓаните и целата јавност ќе може да ја...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Компас пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

Влатко Зорба
Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центаротна Скопјесе појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и...
Политика

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со лаги и манипулации ја покриваат својата безидејност и неспособност

Влатко Зорба
„Лаги, манипулации, неосновани обвинувања и ширење страв и паника се единствените политики на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ“, соопштуваат утрово од СДСМ. „Во овој тежок период...