Таг : ВМРО-ДПМНЕ

Политика

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара оставка од Филипче: „Постојат 1.085 причини за тоа“

Влатко Зорба
„Бројката на заразени денес е 1085 лица. Постојат нови 1085 причини Венко Филипче да си поднесе оставка до утре изутрина“, реагираат од партијата на Мицкоски...
Политика

Здравковски: Не верувам дека средствата што се планираат со ребалансот ќе стигнат таму каде што треба да стигнат

Влатко Зорба
Собранието и денеска ја продолжи расправата за рабалансот на Буџетот за 2020 година. Намалувањето на капиталните инвестиции со ребаланост е со единствена цел да се...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Семејната фирма на Бочварски доби тендер ден откако тој стана министер (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Општина Штип доделила скандалозен тендер на семејната фирма на Благој Бочварски, еден ден откако ја напуштил градоначалничката функција, обвини Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Арсовски...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Коронавирусот се шири неконтролирано, никој веќе не води сметка на кластери

Влатко Зорба
„Власта на Заев со својата неспособност прави состојбата со пандемијата од корона вирус да биде уште полоша. Секој ден Македонија руши рекорди на нови заразени...
Политика

Собранието ги констатира оставките на Дурловски, Бајрами, Зеќири и Лукаревска

Влатко Зорба
Собранието на денешната седница констатира оставки на четворица пратеници, и тоа на пратеникот Игор Дурловски, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на Бајрам Реџепи од...
Политика

Јанчев: Ако еден ден дојдам на чело на ВМРО-ДПМНЕ, веднаш ќе ја продадам „белата палата“

Влатко Зорба
Актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев во интервју за емисијата „Во Центар“ изјави декабил задолжен да најде купувач за седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на...
Политика

Страшевски му даде 7 дена на Мицкоски да организира масовни протести

Влатко Зорба
Адвокатот Јовица Страшевски пред седиштето на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ одржа говор, во кој на лидерто на партијата Христијан Мицкоски му даде рок од 7 дена...
Политика

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се воздржат од гласање по Законот за заштита од заразни болести

Влатко Зорба
Координаторот на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе присуствуваат на седницата на чиј дневен ред ќе биде...
МАКЕДОНИЈА

Грков за „Талир“: Пред избори добив наредба да дадам 15 илјади евра за ВМРО-ДПМНЕ

Берта Китинска
Сопственикот на кавадаречката компанија „Урбан инвест“, Јован Грков, во своето денешно сведочење во случајот „Талир“ изјави дека лично од обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителката Русковска очекува поддршка од граѓаните во борба против корупцијата

Берта Китинска
Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска во врска со одбиеното тужбено  барање  против Игор Јанушев и Христијан Мицкоски, односно против ВМРО-ДПМНЕ, најави дека ќе поднесе  жалба...