СТАНДАРД life

притисок

Здравје

Имате висок крвен притисок? Направете ги овие работи наутро и намалете го

Radmila Tasevska
За повеќето луѓе, хипертензијата или високиот крвен притисок не доаѓаат со јасно видливи симптоми, така што единствениот начин да знаете дали го имате овој проблем...
Хороскоп

Три хороскопски знаци кои никогаш не пукаат под притисок

Radmila Tasevska
Сите ние се справуваме со предизвиците на свој начин, но одредени хороскопски знаци се познати по тоа што никогаш не пукаат под притисок без разлика...
Здравје

Колкав крвен притисок се смета за опасен, а кога нема причина за грижа?

Urednik
Одговорот на прашањето во насловот делумно зависи од тоа каков крвен притисок имате во нормални околности. На пример, ако нечиј крвен притисок е 95/55 и...
Здравје

3 златни правила за живеење со висок крвен притисок кои вреди да се применат

Urednik
Хипертензијата е тивка глобална епидемија која погодува повеќе од 1,3 милијарди луѓе во светот, а речиси половина од нив не ни знаат дека нивниот крвен...
Здравје

Ако ја јадеме оваа храна секој ден, можеме да го намалиме ризикот од „тивкиот убиец“

Urednik
Како што објави британски Мирор, научниците тврдат дека откриле дека јадењето храна богата со калиум, како што се бананите, може значително да го намали крвниот...
Здравје

Најлошата храна за луѓето со висок крвен притисок

Urednik
АКО НЕ се контролира и не се обиде да го намали, високиот крвен притисок може да доведе до бројни несакани последици по нашето здравје. Како...
Здравје

Еден пијалок на ден може да го зголеми крвниот притисок

Urednik
Само еден алкохолен пијалок на ден може да предизвика зголемување на крвниот притисок, покажува новото истражување, а пренесува германската новинска агенција dpa. Научниците велат дека...
КОМПАНИИ

Бислимоски се жали дека ВМРО-ДПМНЕ му врши директен притисок

msp-admin
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги соопшти дека ги информирала Секретаријатот на Енергетската заедница во Виена, како и дел од меѓународните дипломатските претставници во...