Таг : Заштита

МАКЕДОНИЈА

Иницијатива за печатење медицинска опрема: Дневно се печатат по илјада заштитни маски на 3D принтери

Берта Китинска
Во изминативе неколку дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема успеа капацитетот за производство да го зголеми на 1000 заштитни маски на ден, со...
МАКЕДОНИЈА

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

Влатко Зорба
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе доделува пакети со заштитна опрема и средства за дезинфекција на...
МАКЕДОНИЈА

Домашна карантинска работилница: Брачен пар од Скопје произведува и поклонува заштитни маски

Берта Китинска
Во изминатиов перод на социјалните мрежи се споделуваат фотографии од граѓани кои вредно изработуваат во нивните домови заштитни маски кои ги подаруваат. Една таква фотографија...
Забава МАГАЗИН

Вестерн ѕвездата Теренс Хил во самозиолација

„Пријатели, останувам дома. Чувајте се и бидете силни! Поздрав, Теренс“, објавил на Фејсбук италијанскиот актер Теренс Хил, познат по улогите во вестерн филмовите и комедиите...
Забава МАГАЗИН

Хоакин Феникс се штити од коронавирусот

Оскаровецот Хоакин Феникс заедно со својата свршеница Руни Мара во неделата беа фотографирани на бензиска станица во Лос Анџелес. Актерот, се чини дека внимава на...
МАКЕДОНИЈА

Не се почитува ниту една препорака, на полагање за полигон гужва (фото)

Фотографиите се направени утрово на полигонот АСУЦ при полагање на втор практичен дел (полигон). Кога државата е пред прогласување на вонредна/кризна состојба. Фотографиите се од...
МАГАЗИН Стил

Може ли коронавирусот да се задржи на козметиката

Со оглед на сегашната ситуација сите се опседнати со дезинфикација на телото и просторот околу себе. Но, што е со производите на декоративната козметика? Како...
Забава МАГАЗИН

Хилари Даф ги нападна младите

Хилари Даф преку кратките приказни на Инстаграм, остро ги нападна младите кои не ги почитуваат мерките, не се самоизолираат и продолжуваат да излегуваат. „Сите вие...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Фотографија која се шири низ интернетот покажува зошто е важно да се чувате од коронавирусот

Кристина Денесовска
Многу земји низ светот, вклучувајќи ја и Македонија, им наложија на жителите да излегуваат што е можно помалку и да се придржуваат до сите упатства...
Забава МАГАЗИН

Вработените од виенската зоолошка донираат пари за помош на животните во Австралија

Вработените во зоолошката градина близу Виена во среда еднократно ќе донираат половина од своите плати за згрижување а дивите животни кои се повредени во големите...