Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple го отстрани проблемот со агресивно затворање на iOS апликации

Неодамна објавивме за непријатна грешка во iOS 13.2 што влијаеше на многу корисници. Станува збор за агресивно затворање на апликации во позадина, што предизвикува проблем со функционирањето на опцијата за мултитаскинг.

За решавање на ова, Apple започна со дистрибуција на iOS 13.2.2 на сопствениците на iPhone и iPod touch. Ажурирањето го прилагодува системот за управување со RAM меморијата и ги отстранува засегнатите грешки.

Другите промени вклучуваат и проблеми со поврзување на мобилна мрежа. Некои уреди се чини дека го губат сигналот привремено по завршувањето на повикот, а понекогаш се губи и пристапот до мобилни податоци.

Во меѓувреме, компанијата претходно објави iOS 13.2.1, кој е насочен исклучиво на звучникот HomePod, откако со верзијата 13.2 беа блокирани некои уреди.

Оваа недела, компанијата од Купертино ја објави и првата бета верзија за развивачите на iOS 13.3, во која се очекува да се додаде и „Screen Time“ опцијата за ограничување.

Поврзани вести

Неизвесна судбината на LG Rollable

Влатко Зорба

Xiaomi Mi 9 Lite со 108MP камера ќе биде промовиран на 24 октомври

msp-admin

Европската агенција за темелни права алармира за ризиците од технологиите за препознавање на лица

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!