СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple подготвува целосно обновен MacBook Pro

Apple се подготвува да ги ажурира лаптопите MacBook Pro во 2021 година, според „Блумберг“ и познатиот аналитичар Минг-чи Куо. Моделите ќе бидат опремени со значително помоќни процесори и нови дисплеи. Покрај тоа, технологијата Touch Bar ќе биде отстранета и популарниот MagSafe од блиското минато ќе се врати.

Новите модели ќе бидат достапни во две големини на екранот – 14 и 16 инчи. И двајцата ќе ја користат следната генерација на чипот развиен од Apple, кој доби многу пофалби за својата моќ и високата енергетска ефикасност. Вградениот графички процесор исто така ќе се подобри.

Во 2020 година, Apple веќе го ажурираше 13 инчниот MacBook Pro, кој веќе го користи чипот М1.

Новите модели се очекуваат во средината на годината.

Според Минг-чи Куо, дизајнот исто така ќе се смени и ќе биде повеќе како изгледот на iPad Pro и iPhone 12. Лентата за допир ќе биде целосно отстранета од моделите. Технологијата беше воведена во 2016 година, но никогаш не успеа да ги освои срцата на потрошувачите.

Значителна промена ќе има во начинот на полнење на лаптопите. Во изминатите пет години, Apple се потпираше на USB-C приклучоците, но оваа година компанијата ќе го врати саканиот MagSafe – магнетски адаптер кој гарантира дека доколку се сопнете на кабелот, лаптопот нема да падне на земја. Покрај тоа, MagSafe ќе овозможи побрзо полнење во споредба со сегашните модели.

Сепак, промената не значи дека MacBook Pro ќе остане без USB-C порти.

Поврзани вести

140 милиони играчи поминуваат преку Minecraft секој месец

Влатко Зорба

Протекоа податоци на 1,2 милијарди Интернет корисници

msp-admin

Светски ден на науката: Најдобри научни сознанија во 2020 година

msp-admin