Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Expanscape покажа лаптоп со седум дисплеи

Ако обично работите од дома користејќи повеќе монитори, а потоа користите само еден помал дисплеј на работа, ова може да биде малку иритирачко и ограничувачко. Expanscape има решение за овој проблем, во форма на прототип лаптоп наречен Aurora 7.

Она што го разликува лаптопот Aurora 7 од другите модели е што доаѓа со седум дисплеи што можат да се преклопат. Ова значи дека кога ќе се отвори лаптопот, корисникот ќе може да ја гледа содржината на седум екрани. Постојат четири екрани со редовна големина, два помали од секоја страна и еден изграден под тастатурата.

Expanscape нагласува дека станува збор за прототип, но во исто време има намера да ги продава овие лаптопи.

„Expanscape ќе произведува и продава и изнајмува наши прототип лаптопи дури и пред да бидат финализирани, бидејќи гледаме дека има побарувачка за такви уреди во DevOps, SecOps, CyberSecurity и други области“, соопштија креаторите.

Интересно, во 2017 година, Razer го претстави Project Valerie, лаптоп со три екрани. Сепак, овој модел никогаш не беше официјално објавен или пуштен во продажба.

Поврзани вести

ВИДЕО| Microsoft повторно го „најавува“ Windows 11

Влатко Зорба

По грешка наместо едно нарaчал 27 возила „Тесла Модел 3“, па добил сметка од 1,4 милиони евра

msp-admin

140 милиони играчи поминуваат преку Minecraft секој месец

Влатко Зорба