Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Google воведува опција за стриминг на содржина помеѓу паметни уреди

Google нуди цели екосистем на паметни уреди за дома, вклучувајќи звучници, паметни дисплеи и поврзани телевизори Chromecast кои користат виртуелен асистент Google Assistant.

Благодарение на новата функционалност „Stream“ претставена од компанијата, ќе биде можно да се пренесе содржината што се репродуцира од еден уред на друг. Ова ќе се направи преку говорна команда или преку екранот на производи, кои имаат таков.

Гласовните команди што може да се користат, на пример, се „Hey Google, move the music to the living room speaker“, и ако имате паметен дисплеј, можете да ја користите додадената опција во интерфејсот за да ги пренесете видеата што ги гледате на YouTube на вашиот телевизор со Chromecast.

Трансферот на стриминг содржини функционира со најразлични апликации, вклучително и YouTube Music, Spotify, Pandora и многу повеќе.

Поврзани вести

Започна соединувањето на Instagram и Messenger

msp-admin

Иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година

Влатко Зорба

Елон Маск претстави свињи со чипови и порача: Би можел и јас да го имам сега вградено (видео)

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!