Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Нараквица „чита“ дали сте ТАЖНИ или СРЕЌНИ и пријавува кај вашиот шеф

Не е изненадувачки тоа што случаите на депресија и анксиозност се зголемија уште од почетокот на пандемијата. Изолацијата, стравот, осаменоста и заклучувањето може да го уништат дури и менталното здравје на најсилната личност, но сега има решение за оние кои не се свесни за нивниот проблем, не можат или не сакаат да побараат помош – нараквица која следи како се чувствувате.

Уредот Moodbeam има само две копчиња – едно за снимање секогаш кога се чувствувате среќни (жолто) и друго за кога сте тажни (сина). Нараквицата е дело на компанија со седиште во Велика Британија, која исто се нарекува Moodbeam.

Со снимање на различни моменти во денот кога корисниците чувствуваат ненадејни промени во нивната емоционална состојба, нараквицата и придружната апликација можат да покажат модели и трендови, дозволувајќи им на оние што ја носат да идентификуваат ситуации што предизвикуваат негативни чувства

Потенцијално подобра употреба на технологијата е споделување на кориснички податоци со семејството и пријателите. На многу луѓе не им е пријатно да признаат дека не се чувствуваат најдобро психички, но Moodbeam би можел да им помогне да се поврзат со другите без директно да побараат помош.

Нараквицата се рекламира и како средство со кое компаниите можат да следат како се чувствуваат нивните вработени кои работат дома. Дали се можеби изолирани и осамени.

„Компаниите се обидуваат да останат поврзани со вработените кои работат од дома. Тука 500 членови можат да прашаат: „Дали сте добро?“ без кревање телефон“, изјави за Би-Би-Си ко-основачот на Moodbeam Кристина Колмер Мекју.

Коосновачот на Moodbeam ја дизајнираше нараквицата во 2016 година откако откри дека нејзината ќерка се бори на училиште и сака да најде нејзиното дете да и каже како се чувствува. Уредот неодамна се најде во центарот на вниманието бидејќи пандемијата доведе до поголеми зголемувања на грижите за менталното здравје.

Иако примарната функција на Moodbeam, која чини околу 56 евра, може да се замени со апликација или паметен часовник, нејзината едноставност веројатно ќе им се допадне на постарите членови на општеството и зафатените работници.

Поврзани вести

Apple овозможи бесплатно гледање на серии

msp-admin

Фејсбук ги забранува „deepfake“ видеата

msp-admin

LG го развива флексибилниот дисплеј за Apple

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!