СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Nvidia пушти чип за „копање“ Ethereum

Во обид да ги искористи криптовалутите, гигантот за графички чипови NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA) во четвртокот претстави нов чип што ќе се користи исклучиво за „мајнинг“.

Nvidia го претстави процесорот за „копање“ на криптовалути Nvidia или CMP, производна линија за екстракција на Ethereum, соопшти компанијата во блогот. ЕТН е втора по големина криптовалута по Биткоин и во моментов се тргува за 2.000 долари.

Производите на CMP се дизајнирани за професионално „копање“ и не ги исполнуваат спецификациите потребни за GeForce гејмерски процесор, соопшти Nvidia. Тие ќе бидат достапни за продажба преку овластени партнери.

Овие чипови, соопшти компанијата, се оптимизирани за најдобри перформанси за „мајнинг“. Нема дисплеј, што овозможува подобрен проток на воздух. Покрај тоа, тие имаат помала фреквенција на врвен напон во јадрото за да ја подобрат ефикасноста на екстракција.

„Со CMP, можеме да им помогнеме на „копачите“ да градат најефикасни центри за податоци, истовремено зачувувајќи ги графичките процесори GeForce RTX за гејмерите“, соопшти компанијата.

Како дел од иницијативата, Nvidia соопшти дека презема чекори за намалување на перформансите на своите графички чипови GeForce RTX 3060, кои треба да бидат лансирани на 25 февруари, така што ќе бидат помалку способни за „копање“.

„Драјверите за софтвер RTX 3060 се дизајнирани да детектираат специфични атрибути на алгоритмот за „мајнинг“ на криптовалута Ethereum и да ја ограничат брзината на хеширање или ефикасноста на екстракција на криптовалута за околу 50 проценти“, соопшти компанијата.

Поврзани вести

Google обучува вештачка интелигенција да препознава мириси

msp-admin

Веќе ќе можеме да испраќаме пораки во Gmail како атачменти

msp-admin

Хероина од PS игра во Топ 100 на најубавите жени (ВИДЕО)

Влатко Зорба