СТАНДАРД life

картичка

ЕКОНОМИЈА

Измените и дополнувањата на Буџетот: Платежни картички од 6.000 денари за три категории граѓани, власта

Берта Китинска
Потребни се Законски измени и ребалансот на Буџетот  за да се изготват списоците на физички лица кои ќе треба да  добијат платежна картичка. Платежни картички...
ЕКОНОМИЈА

Лукаревска: За време на викендот без ДДВ ќе може да се купуваат домашни производи

Берта Китинска
Владата предовдена од СДСМ продолжува со реализација на мерки и политики што обезбедуваат вистинска грижа за граѓаните и за нашата, македонска економија.Следува реализација на четвртиот...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Граѓаните кои ги исполнуваат условите ќе ја добијат финансиската поддршка преку домашната платежна картичка

Над 100.000 домашни платежни картички во вредност од девет милиони евра се издадени на граѓаните, објави министерката за финансии Нина Ангеловска на својот Фејсбук профил....
КОМПАНИИ

Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со домашната платежна картичка

msp-admin
Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со домашната платежна картичка, сподели министерката за финансии, Нина Ангеловска. Новите дејности кои беа...
ЕКОНОМИЈА

Приговорите за домашната платежна картичка ќе се проверуваат од надлежните институции

Пристигнати се над 20.000 меилови, но само дел од нив се со приговори на студенти кои не се нашле на листата на корисници на домашната...
ЕКОНОМИЈА

Објавена листата на граѓани коишто се добитници на ваучери за домашен туризам

Над 10 милиони евра ќе се слеат во туристичкиот сектор преку мерката со која на 117.122 граѓани со ниски приходи ќе им се издадат ваучери...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Утрово се исплатени 27.8 милиони евра кон банките, започнува издавањето на домашните платежни картички

Утрово се исплатени 27.8 милиони евра кон 9те банки издавачи на картичката и од денес започнува издавањето на домашните платежни картички на граѓаните, соопшти на...
ЕКОНОМИЈА

Започна процесот на издавање: На овие места ќе може да се трошат парите од домашната платежните картички

Започна процесот на издавање на домашна платежна картичка. Корисници на Домашната платежна картичка се граѓани со низок доход, односно 115.927 лица – приматели на социјална...
ЕКОНОМИЈА

НЛБ Банка ќе изготви Домашна платежна картичка за 113.000 граѓани, доставата до домашна адреса

Согласно Уредбата на Владата на РСМ за финансиска поддршка на граѓани и вработени лица со низок доход, млади лица и здравствени работници, НЛБ Банка започнува...