Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Смартфоните на Samsung ќе можат да се користат и како POS терминали

Samsung има сериозни амбиции во врска со плаќањата преку мобилни телефони. Во 2015 година, Корејците го објавија дигиталниот паричник Samsung Pay и постојано додаваат нови функции кон него, вклучително и Pay Cash и Money Transfer. Сега, сепак, компанијата се подготвува да навлезе во уште еден сегмент на плаќања преку системот „Samsung Point of Sale“ – Samsung POS, кој се спроведува заедно со Mobeewave.

На овој начин, трговците ќе можат да го користат својот телефон за да прифатат безконтактни плаќања, за што ќе биде потребна инсталација на апликацијата Samsung POS и регистрација во системот. Тогаш ќе биде можно да се примаат плаќања за услуги и преку NFC, без да се бара дополнителен хардвер.

Samsung POS работи со Mastercard и Visa, а најверојатно ќе биде заштитен од Samsung Knox. После тестирањето во Канада, Samsung почнува да ја распространува својата нова услуга на глобално ниво.

Поврзани вести

Huawei Mate X2 нема да користи дисплеи на Samsung

Влатко Зорба

САД издвојуваат 30 милијарди долари за производство на чипови

Влатко Зорба

WhatsApp конечно би можел да ги добие двете опции што ги чекаме

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!