СТАНДАРД life
Здравје

Пет здрави пијалоци за намалување на нивото на холестерол, треба да ги пиеме почесто

Високото ниво на холестерол може негативно да влијае на здравјето на срцето. За да се спречи тоа да се случи, важно е да имате здрава исхрана, редовно да вежбате и да правите што е можно повеќе за да останете здрави. Ако имате проблеми со висок холестерол, можете да почнете редовно да ги консумирате овие пет типа на пијалаци кои можат да го намалат нивото на холестерол.

Сок од репка

Сокот од цвекло содржи нитрати, за кои е докажано дека го подобруваат протокот на крв, го намалуваат крвниот притисок и го намалуваат нивото на ЛДЛ холестерол. Консумирањето сок од овој зеленчук има придобивки за целокупното здравје на срцето.

Чај од хибискус

Чајот од хибискус содржи соединенија кои позитивно влијаат на намалување на нивото на ЛДЛ холестеролот и триглицеридите, пренесува Health Shots. Исто така, содржи антиоксидантни својства кои штитат од оксидативен стрес и воспаление.

Сок од портокал

Свежо исцедениот сок од портокал е преполн со витамин Ц, антиоксиданси и флавоноиди кои го поддржуваат здравјето на срцето и можат да помогнат во намалувањето на нивото на ЛДЛ холестеролот. Овој вкусен сок треба да се пие што почесто за здравствените резултати да бидат што е можно подобри.

Бадемово млеко

Бадемовото млеко е вкусна алтернатива на млечните производи, содржи мононезаситени масти здрави за срцето кои помагаат во намалување на нивото на ЛДЛ холестеролот. Ако одлучите да го пиете ова млеко, изберете незасладено за да избегнете додадени шеќери.

Зелен чај

Зелениот чај е богат со антиоксиданси наречени катехини, кои можат да помогнат да се намали нивото на холестерол и да се подобри здравјето на срцето. Исто така, редовното пиење зелен чај може да го зајакне метаболизмот и да помогне во контролата на тежината, пренесува Health Shots.

Поврзани вести

Ексклузивна можност за справување со дебелината: „AS SLIM BODY CENTER“ нуди медицински третман за здрав живот

Radmila Tasevska

Нутриционист наведува 3 работи кои треба да ги правиме пред утринското кафе

Urednik

10 трикови како да се одвикнете од шеќерот: За многумина ова е стар проблем

Urednik