34.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
Здравје

Популарен зачин поттикнува губење на тежина, го потиснува апетитот и го намалува шеќерот во крвта

ЦИМЕТОТ е еден од најпопуларните зачини, кој најмногу се користи во колачи. Сепак, освен добриот вкус, има и многу други придобивки за нашето здравје, пренесува BBC Good Food.

Се вели дека маслото што го содржи циметот има ефект врз топењето на масното ткиво, што е одлична вест за сите оние кои се борат со слабеење.

Некои студии покажуваат дека циметот влијае и на нашиот апетит и ефикасно го намалува чувството на глад, што го спречува прејадувањето во текот на денот. Сепак, ова се само дел од придобивките што ги носи редовното консумирање на овој зачин.

Други придобивки вклучуваат:

* антиинфламаторно дејство
* помал ризик од бактериски инфекции
* намалување на крвниот притисок
* намалување на шеќерот во крвта
* решавање на дигестивни проблеми.

Поврзани вести

Психолог сподели 6 токсични особини на многу нарцисоидни родители

Urednik

Сакате црвено месо? Еве што се случува со вашето тело ако го јадете често?

Urednik

Луѓето масовно го мијат лицето со сода: Еве што велат експертите за новиот тренд

Urednik