СТАНДАРД life
Здравје

Сакате да бидете вечно млади? Експерти тврдат дека овој витамин е клучен за забавување на стареењето

Во борбата против стареењето, не постои универзален рецепт или единствена терапија што сите лекари и научници едногласно ја поддржуваат како средство за враќање на биолошкиот младешки сјај – барем не сè уште.

Додека некои биохакери истражуваат скапи инјекции за подмладување на плазма кои чинат илјадници долари, други истражувачи тврдат дека ништо не може да ги замени непроценливите придобивки од редовното вежбање и здравата исхрана.

Но, ако постои еден додаток против стареење за кој речиси сите, без оглед на нивниот удел во истражувањето или личното искуство со процесот на стареење, можат да се согласат – тоа може да биде витаминот Д.

Имунологот д-р Ентони Фаучи, истражувачот против стареење, Жоао Педро де Магалхаес и милијардерот приврзаник на долговечноста – Кристијан Анџермаер ја споделија со Insider нивната практика да земаат додатоци на витамин Д во различни дози и во различни делови од годината.

Анџермаер ја нарече практиката „еден од навистина докажаните“ чекори што луѓето можат да ги преземат за да го забават процесот на стареење, делумно поради корисните ефекти што витаминот Д може да ги има врз имунолошкиот систем и намалување на ризикот од рак.

Витаминот Д помага во апсорпција на калциум – што го намалува воспалението

Витаминот Д игра клучна улога во помагањето на нашите црева да го апсорбираат калциумот од храната што ја јадеме, што помага да ги одржуваме нашите коски здрави и силни. Кога внесот на калциум од исхраната не е доволен, нашето тело посегнува по резервите на калциум складирани во коските за да ги задоволи неговите потреби.

Голем број студии постојано покажуваат дека постарите возрасни лица кои редовно земаат додатоци на витамин Д (во опсег од 400 до 800 IU дневно, кои се меѓународни единици) значително го намалуваат ризикот од фрактури на коските, вклучително и оние со сериозни последици како што се фрактури на колкот. Покрај тоа, витаминот Д помага во спречување на мускулни грчеви и напади, ги намалува воспалителните процеси и поволно влијае на функцијата на имунолошкиот систем.

Колку витамин Д треба да земате?

Тоа зависи од повеќе фактори. Ако редовно консумирате храна богата со витамин Д, како лосос или туна, можеби воопшто нема да ви треба додаток. Препорачаната дневна доза на витамин Д во САД е технички иста за деца и возрасни до 69 години, со 600 IU (меѓународни единици).

Д-р. Џон Билезикијан, ендокринолог од Медицинскиот центар на Универзитетот Колумбија, сугерира дека 15 до 20 минути изложување на сонце во текот на летните месеци треба да биде доволно за повеќето луѓе.

Дополнително, храната како масна риба, како лосос или туна, а во помала мера говедско месо, збогатено млеко и жолчки од јајце, исто така може да придонесе за надополнување на резервите на витамин Д во организмот. Доколку редовно внесувате таква храна во вашата исхрана, можеби воопшто нема да ви треба дополнителен додаток на витамин Д.

Но, постојат некои групи на луѓе кои треба да размислат за земање додатоци на витамин Д во текот на целата година, вклучувајќи:

* постари возрасни лица (кои не можат да го апсорбираат витаминот Д како и другите)
* луѓе кои не се редовно на сонце или не јадат доволно храна богата со витамин Д
* луѓе со потемна кожа (што може да го отежне апсорпцијата на витаминот Д од сонцето).

Откако лицето ќе наполни 70 години, експертите препорачуваат зголемување на дневниот внес на витамин Д на 800 IU. На пример, конзумирањето на 0,09 кг лосос обезбедува околу 570 IU витамин Д, а покрај тоа, една шолја збогатено млеко обезбедува приближно 100-150 IU, што обезбедува задоволување на најголемиот дел од дневните потреби.

Важно е да се напомене дека не се препорачува да се претерува со внесувањето на витамин Д, бидејќи прекумерните количини може да резултираат со опасна акумулација на калциум во бубрезите, срцето, крвта и белите дробови. Националниот институт за здравје ја поставува безбедната горна граница на внесот на витамин Д на 4.000 IU дневно.

Колку витамин Д земаат експертите?

Биохакерот Брајан Џонсон (46), технолошки претприемач кој експериментирал со трансфузија на крвта на сопствениот син, меѓу другото, редовно зема 2.000 IU витамин Д3 секое утро, според неговата веб-страница.

Од друга страна, Кристијан Анџермаер, 45-годишен милијардер инвеститор, консумира околу 4.000 IU витамин Д на секои три дена.

Д-р. Ентони Фаучи, кој има 82 години, не ја прецизираше неговата точна дневна доза на витамин Д за „Инсајдер“, но истакна дека неговите нивоа, кои беа ниски пред да почне да зема суплементи, сега се „нормални“.

Жоао Педро де Магалхаес не му придава премногу значење на внесот на витамин Д во текот на летото, но во текот на зимата додава додатоци на витамин Д во неговата едноставна рутина против стареење, која вклучува редовно вежбање, непушење и минимална консумација на алкохол и нездрава храна.

5 најбогати извори на витамин Ц

Поврзани вести

Евтина храна која може да го намали ризикот од дијабетес

Urednik

На усните може да се откријат знаци на четири болести

Urednik

ШТО ВЕЛАТ ЛЕКАРИТЕ: Дали една чаша вино на ден е добра за здравјето?

Urednik