СТАНДАРД life
Здравје

Чајот од смокви го зајакнува имунитетот, полн е со хранливи материи и витамини

Во античко време, чајот од смоквин лист се пиел за да се помогне при бронхитис и други белодробни заболувања, што не е чудно бидејќи листовите имаат антиинфламаторно дејство.

Полни се со хранливи материи и богат извор на витамини А, Б1 и Б2. Тие исто така содржат минерали како што се фосфор, манган, калиум, калциум, натриум и железо.

Сувите листови смоква се подготвуваат на ист начин како и другите билни чаеви, а во шолјата можете да додадете повеќе или помалку листови.

Оптимално е да се стават две лажички суви, сечкани листови смоква и да се прелие со 250 мл вода. Покријте и оставете да отстои 15 до 20 минути, а можете да пиете до три шолји дневно, цел месец.

Чај од липа како помош при нервоза и настинка

Поврзани вести

НИКОГАШ НА ЧАСОВИ БЕЗ ПОЈАДОК: Правила кои учениците треба да ги усвојат во врска со исхраната

Urednik

Лицата со нулта крвна група се подложни на овие болести

Radmila Tasevska

Четири едноставни начини како да пиете повеќе вода и да останете хидрирани

Radmila Tasevska