СТАНДАРД life
Здравје

Што се случува со телото кога спиеме 8 часа секој ден?

Студијата покажува дека редовното спиење 8 часа всушност не е луксуз, туку суштински дел од здравата рутина. Недостатокот на сон може сериозно да влијае на менталното, емоционалното и физичкото здравје.

Истражувачите откриле дека околу 40% од луѓето, на пример во САД, страдаат од недостаток на сон.

Еве што се случува кога ќе почнете да му давате приоритет на спиењето:

Побрзо ќе учите нови работи

Недоволното спиење влијае на тоа колку добро можете да се концентрирате на нови вештини и да запомните нови работи. Научниците открија дека обработуваме нови информации додека спиеме. Со други зборови, умот и телото се подобри наутро по добар ноќен одмор отколку навечер пред спиење. И ова се однесува на сите нови вештини, од учење до играње нов спорт.

Ќе бидете посвесни

Кога редовно се одморате доволно, вашата концентрација, фокус и вештини за решавање проблеми функционираат на оптимално ниво. Можете да размислувате појасно и побрзо да донесувате одлуки.

Полесно ќе ја контролирате тежината

Студијата покажа дека додека спиеме, го создаваме хормонот лептин, кој му кажува на телото дека сме сити и дека не ни треба повеќе храна. Кога не се одмораме доволно, тоа излегува од рамнотежа и почнуваме да чувствуваме желба за храна.

Здравјето ќе се подобри

Научниците откриле дека доволно спиење не само што ќе го намали нивото на стрес, туку и ќе го спречи ризикот од висок крвен притисок и висок холестерол. Недостатокот на сон може да доведе и до разни проблеми поврзани со срцето.

Побрзо ќе закрепнете од настинката

Веројатно ви е познато чувството на поспаност кога сте болни – очигледно има причина за тоа. Истражувањата докажаа дека телото оди во состојба на одмор за да се опорави – вака имунолошкиот систем е најефикасен во борбата против бактериите.

Кожата ќе изгледа подобро

Кожата е многу добар показател за општото здравје и благосостојба. Можеби ќе можете да ја прикриете, но навистина не можете да ја измамите. Кожата е најголемиот орган и постојано е изложена на временските услови, УВ светлината, прашината и сонцето, а кога спиеме се обновува.

Ќе бидете побезбеден возач

Сите барем еднаш сте возеле многу уморно и иако често ви се чини дека немате избор – треба да почнете да го правите овој избор приоритет. Истражувањето покажува дека возачите без сон биле послични на пијаните возачи.

Балансот ќе се подобри

Кога спиете доволно, координацијата и рамнотежата стануваат подобри, што спречува секакви физички повреди и несреќи, пренесува Bright Side.

Ова се најдобрите чаеви за спиење кои ќе ви помогнат да се опуштите

Поврзани вести

Колку повеќе нанесувате балсам за усни, толку се посуви? Дерматолог објасни зошто

Radmila Tasevska

Голема студија открива нов фактор на ризик за срцев удар

Radmila Tasevska

СЕЗОНСКИ АЛЕРГИИ: Справување со летен полен и ризик од анафилактичен шок

Urednik