Стандард
АНАЛИЗИ

Бајден се подготвува за нов стимул на економијата откако Демократите го освоија Сенатот

Откако Џо Бајден победи на претседателските избори во САД во ноември, радоста од неговата победа беше засенета од стравот дека ќе има републиканско мнозинство во Сенатот што ќе ја блокира неговата агенда. Но, сега Бајден се насочува кон Белата куќа со речиси недопрени амбиции откако неговата партија за првпат по шест години ја презеде контролата врз Сенатот.

Победата на демократите Џон Ософ и Рафаел Ворнок во вториот круг од гласњето во Џорџија за места во Сенатот оваа недела значи дека Домот ќе биде поделен 50:50, а Камала Харис, потпретседателот на Бајден, ќе гласа за тај-брејк.

„Гласачите од Џорџија вчера испратија гласна порака: тие сакаат да дејствуваат во врска со кризите со кои се соочуваме и тоа го сакаат веднаш. За Ковид-19, за економско олеснување, за климата, за расната правда, за право на глас и многу повеќе“, рече Бајден.

Двојната победа на републиканците е политички подвиг во традиционално конзервативната јужна држава, каде Демократите немаат место во Сенатот од крајот на векот. Само тој факт е утешителен за Бајден.

Демократите Ософ и Варнок, продуцент на документарни филмови и баптистички пастор, соодветно, добија силна поддршка од Афроамериканците и од приградските гласачи – истите оние кои го поддржаа Бајден на државните избори – првиот демократски кандидат што ја освои Џорџија по скоро три децении.

Гласањето сугерира дека Доналд Трамп станува послаб политички противник откако исполнетите со заговори тиради против легитимноста на гласањето и хаосот при економските стимул ги поткопаа позициите на Кели Лофлер и Дејвид Пердју, двајцата кандидати на републиканците.

За Демократската партија, последиците од гласањето во Џорџија ќе одѕвонат надвор од државата. Чак Шумер, сенатор од Њујорк, ќе го преземе раководството на горниот дом од републиканецот Мич Меконел. Пробивот на Харис ќе му даде далеку поголема шанса на Бајден да ја спроведе пошироката програма за која тој водеше кампања, особено во однос на економската политика за справување со ефектите од пандемијата.

Може да има нова рунда економски стимул во блиска иднина, вклучително и подиректна помош за Американците, продолжување на надоместоците за итна невработеност откако ќе истече во март и помош за државните и локалните власти.

На подолг рок, ова може да доведе до поголеми трошоци за сè – од инфраструктура до чиста енергија и образование, кои ќе бидат платени делумно со повисоки даноци на компании и повисоки даноци за богатите.

Сепак, донесувањето законска регулатива преку Конгресот ќе биде предизвик за Бајден. Ова може да им даде на центристите моќ да ги разблажат плановите на новиот претседател, што ќе ја разочара прогресивната левица.

Сепак, политичките аналитичари во Вашингтон веруваат дека демократите агресивно ќе се обидат да продолжат со своите планови под унифицирана контрола на Конгресот, во кој партијата последен пат уживаше во текот на првите две години од претседателствувањето на Барак Обама.

Демократите, пак, го свртија своето внимание кон низа други опции што може да се отклучат со двете победи во Џорџија. Некои од попредизвикувачките кандидатури на Бајден, како што се Нира Танден за директор на буџетот и Лојд Остин за министер за одбрана, веројатно ќе се соочат со помалку пречки отколку потврдата од Сенатот, што значи дека неговиот главен избор на тим може да биде на место многу побрзо.

Во Конгресот, Бајден може да ги продолжи своите законодавни приоритети со нов список на претседатели на комитети од неговата партија, од кои некои ги познава многу години. Меѓу нив најверојатно ќе биде Рон Вајден од Орегон, кој се очекува да ја преземе функцијата претседател на Комитетот за финансии на Сенатот, кој ги надгледува даноците и трговијата. Шеред Браун од Охајо, критичар на Волстрит и поддржувач на построги финансиски регулативи, може да биде ставен во Сенатската банкарска комисија.

Поврзани вести

Кинеската тактика на „подели па владеј“ во ЦИЕ се соочува со проблеми

Влатко Зорба

Која е пресудата за Лондонското сити по „Брегзит“?

Влатко Зорба

Треба да бидеме подготвени за подолга криза и нови економски мерки

msp-admin