СТАНДАРД life
БИЗЛАЈФ

Гарсоњера која е толку мала, што креветот е над софата, се продава за 150.000 евра!

Гарсоњера, толку мала што креветот е над софата, се продава за неверојатни 150.000 евра во центарот на Бристол. Првично, сопственикот ја ставил на огласот и барал 170.000 евра, но наскоро ја намалил бројката.

Потенцијалните купувачи едноставно нема да можат да се приближат до креветот. Имено, овој простор има спална соба практично над дневната соба, а по гледањето телевизија, со среќа нека биде легнувањето во кревет. Многумина веќе се прашуваат кој е најдобриот или најлесниот начин да легнете, а да не сте орел.

Кујната е исто така веднаш до креветот.

Агент за недвижнини од компанијата Конлес, кој го продава овој стан, го опиша како „навистина единствена можност“ да поседувате „модерна гарсоњера“ среде град.

Тие го додадоа ова: „Таа е совршено позиционирана меѓу некои од најпознатите ресторани во Бристол, барови и локални атракции, театри и уметнички галерии“.

„Овој имот може да се пофали со модерен декор; со бели сјајни кујнски единици и квалитетни интегрирани апарати, пропорционален и модерен туш, како и неверојатна дневна соба“. Да, навистина е неверојатно.

„Совршена инвестиција за почетници, ветувачка инвестиција за клиенти или идеален дом за професионалци“, се вели во огласот.

Под рекламата, започнаа да се истураат смешни коментари, па еден од нив гласеше: „Сто и педесет илјади за креветот да ви биде над каучот во твојата кујна. Некој мора да се шегува“.

Ова не е прв пат мал стан да излезе на пазарот со таква цена, минатиот месец гарсоњера во Лондон, која немаше кревет, беше огласена за 900 фунти месечно.

Друга, кој се чинеше дека не е поголема од градинарска шупа, чинеше 499.950 фунти.

Поврзани вести

За време на пандемијата се работи и до три часа повеќе од дома

Влатко Зорба

Мексиканската дијаспора испратила дома рекордни 40 милијарди долари

Влатко Зорба

Сите лоши шефови имаат барем една од овие 10 особини

Влатко Зорба