Стандард
ЕКОНОМИЈА

Бензинот поскапува, дизелот поевтинува

За половина денар од полноќ поскапуваат бензините, а за исто толку поевтинува дизелот. Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 60 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 62 денари за литар.Малопродажната цена на дизелот ќе биде 52,50 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 52 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се намалува за 0,351 денари за килограм, во однос на претходно утврдената цена. Така, сега новата цена на мазутот ќе изнесува 25,709 денари за килограм

Од Регулаторната комисија за енергетика информираа дека со новата одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати за 0,50 проценти во однос на претходно утврдените.

Поврзани вести

Деспотовски: 20 години се обидуваме да донесеме компании кои ќе го зголемат економскиот раст

Влатко Зорба

Капиталните инвестиции во 2020 е предвидено да ги надминат тие од 2019 и ќе бидат повисоки за 3,8 отсто

Антевски: Зголемувањето на бројот на вработени доведе до зголемување на производството за рекордни 65% во 2020 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!