Стандард
КОМПАНИИ

Паѓаат цените на нафтата

Цените на нафтата на светскиот пазар денес се во пад, поради загриженоста дека новиот бран на коронавирус може да го отежни заздравувањето на глобалната побарувачка за овој извор на енергија.

Во Лондон цената на суровата нафта „Брент“ од Северното Море беше пониска за 71 цент или 1,6 проценти и сега е 43,44 долари за барел.

Во Њујорк цената на лесната сурова нафта падна за 67 центи или 1,6 проценти и изнесува 40,34 долари за барел.

Аналитичарот на пазарот Паола Родригез Масиу од „Ристад Енерџи“, посочува дека вестите од Азија и Европа предизвикуваат дополнителни загрижености дека кризата „Ковид-19“ би можела да ескалира во глобален втор бран, не само во САД и Бразил.

Поврзани вести

Скопски Центар е општина со најмногу микро, мали и средни компании во земјава

msp-admin

Чешки Будвар не ја ни почувствува кризата

Влатко Зорба

Миризлив бизнис – од извоз на парфеми земјава заработи скоро два милиони долари

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!