СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Деспотовски: Секоја мерка која помага во конкурентноста на фирмите е добродојдена за државата

Мерките произлегуваат од дијалози, посебно оние кои се однесуваат за странските инвестиции во државата. Новата мерка за укинување на царинските давачки и импути таргетира увоз за 50 милиони вредност во суровiни, вели директор на ТИР зоните, Јован Деспотовски во емисијата „Топ Тема“ на Телма.

-Секоја мерка која помага во конкурентноста на фирмите е добродојдена за државата и оваа мерка е направена меѓу другото од прецизна математика. Односно, колку теоретски државата губи и колку добива, веќе е време да престанеме да спасувамем туку време е за развој, вели Деспотовски.

Поврзани вести

Бочварски: Отвораме широка дебата за Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградените објекти

Нови цени на горивата

Берта Китинска

Зголемени цените на индустриските производи на домашниот пазар

Влатко Зорба