Стандард
ЕКОНОМИЈА

Јаневски со предлог како да се одолжиме на Србија за вакцините

Директорот на Агенцијата за промоција на туризмот, Љупчо Јаневски на својот Фејсбук профил даде предлози до туристичко угостителскиот сектор и локалната самоуправа за поволности за туристите кои доаѓаат од Србија.

Јаневски во својот пост вели дека многупати потенцирал дека целиот Балкан претставува една туристичка дестинација и во овие тешки дека сме си потребни едни со други како никогаш досега за да се спасат животи, туризмот и економиите на нашите земји.

Затоа предлагам до туристичко-угостителскиот сектор и локалната самоуправа за туристите од Република Србија:

✅бесплатни влезници за сите музеи
✅бесплатен паркинг во сите градови
✅попуст во сите угостителски објекти
✅попуст во сместувачките капацитети
✅брз трансвер на граничните премини

Бидејки подадената рака во тешките моменти никогаш не треба да биде заборавена!, посочува тој.

Поврзани вести

Северна Македонија ќе учествува во изградба на терминалот за течен природен гас во Александрополис во Грција

Александар Петровски

Анѓушев од Вашингтон: Енергетската заедница ја прогласи С. Македонија за лидер во спроведување на енергетските реформи

Влатко Зорба

Сообраќајна полиција спроведе вонредна контрола на автобуските превозници (ФОТО)

Берта Китинска