Компании и пазар

Маск го продава речиси целиот свој имот

Канадскиот милијардер Илон Маск планира да го продаде речиси целиот свој имот, напиша денеска тој на својот Твитер налог.

– Го продавам речиси целиот свој имот. Нема да имам дом, објави Маск.

Тој, исто така, напиша дека цената на акциите на „Тесла“ е премногу висока. Цената на хартиите од вредност денеска се намали за 71,81 долар, достигнувајќи 710,07 долари.

Според извештајот на Институтот за политички истражувања, објавен на 23 април, сопственикот на „Тесла“ и „Спајс Икс“ од 1 јануари до 10 април оваа година станал побогат за пет милијарди долари. Една од причините за тоа е лансирањето на механичките уреди за вентилација на компанијата „Тесла“.

Последните проценки на „Блумберг“ покажуваат дека акциите на Маск надминуваат 39,7 милијарди долари. Тој се наоѓа на 22. место на листата на најбогати луѓе во светот. Неговите главни инвестиции се во алтернативни електрични средства и комерцијални вселенски услуги.

Поврзани вести

VW ќе го трансформира овој е-ѕвер од концепт во масовно производство за само 2 години

Влатко Зорба

УЈП го продолжи рокот за поднесување на ДДВ-04 до 31-ви март

Влатко Зорба

Методија Мирчев назначен за нов извршен директор на А1 Македонија

Stefanija Kuzmanovska

Борба против навала на купувачи: Сакате да правите залихи – платете десеткратно

Влатко Зорба

„Marks & Spencer“ крати 950 работни места

Влатко Зорба

Стопанската комора бара стриктна примена на законите во врска со употребата на дезинфициенси на пазарот (ВИДЕО)

Влатко Зорба