Компании и пазар

Пазарот на криптовалути изгуби 93,5 милијарди долари за 24 часа: Биткоин падна за 48 проценти

Пазарната капитализација на светскиот пазар на криптовалути падна за 93,5 милијарди американски долари за само 24 часа, до 10:07 часот утрово во Сингапур.

Падот на пазарот се должи на општата продажба на акции на светските берзи, додека државите ширум светот се борат со брзо ширењето на епидемијата на коронавирус.

Бројот на потврдени случаи на инфекција надмина 134.900 на глобално ниво, при што бројот на починати достигна скоро 5.000.

Поврзани вести

Во 2020 година ќе бидат испорачани 278 милиони 5G телефони

Влатко Зорба

TikTok влегува во војна со „deepfake“ содржините

Влатко Зорба

Амазон ангажираше 100.000 сезонски работници пред празниците

Stefanija Kuzmanovska

ОКТА додели стипендии на 10 студенти на УКИМ

Влатко Зорба

Давос: Мнозинството граѓани сакаат владите да преземат мерки за да се намалат стапките на пушење

Влатко Зорба

Над 100.000 домашни платежни картички во вредност од 9 милиони евра се издадени на граѓаните

Влатко Зорба