Стандард
ЕКОНОМИЈА

Лидл нема никакви планови за влез на пазарот во Северна Македонија

Лидл не планира отворање супермаркети во Северна Македонија, ниту пак засега постои план за ширење во земјата, велат од еден од најголемите трговски синџири во Германија и Европа за Дојче веле.

Деновиве во македонската јавност проструи веста дека Лидл уште годинава ќе отвори супермаркет во земјата. Од Лидл велат дека тоа не е точно.

„Лидл постојано ги анализира можностите за експанзија. Но во моментов нема никакви планови за влез на пазарот во Северна Македонија“, се вели од прес-службата на компанијата.

Лидл во моментов има маркети во 29 земји во Европа и во САД. Последната голема експанзија на компанијата беше во 2018 во соседна Србија, каде досега се отворени 41 маркети. Синџирот поседува повеќе од 10 илјади супермаркети во речиси сите земји членки на ЕУ, како и во Србија и Велика Британија. Во регионот, освен Северна Македонија, Лидл нема уште и во Албанија, Косово и Црна Гора.

Поврзани вести

Октомвриските пензии повторно ќе бидат предвреме исплатени

УЈП, МОН, ФЗО ќе изработат листи на сите граѓани кои ќе добијат платежни картички

За 60 отсто намален бројот на затворени угостителски објекти

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!