ЕКОНОМИЈА

Македонија и уште седум балкански земји заедно имаат помал БДП од Истанбул

Најголемиот град во Турција, Истанбул, има бруто домашен производ (БДП) од 256 милијарди долари, а осумте балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, пишува Индикатор.ба.

Сонер Кагаптај, директор на турската истражувачка програма во Институтот за блискоисточна политика во Вашингтон, објави на Твитер дека БДП на Истанбул е поголем отколку во Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија, Хрватска и Црна Гора, пренесува Танјуг.

БДП на Турција е 740 милијарди американски долари

Според Светската банка, БДП на Турција минатата година изнесувал 740 милијарди американски долари, а за илустрација, БДП на Босна и Херцеговина во 2018 година бил 20,2 милијарди американски долари.

Истанбул има население од 15,5 милиони, а осумте земји заедно имаат население од 28,6 милиони.

Поврзани вести

Сугарески: Со посебна Уредба се зголемува дневното возење на возачите на камиони

Берта Китинска

Најавуваат протест: Корона-кризата зема замав, засегнати 5.000 туристичките работници

Од 18 на 10 отсто ќе се намали ДДВ на храна и пијалоци во кафулињата

Берта Китинска

Арсовска: Бараме протоколи за бизнисите кои шест месеци се затворени

Берта Китинска

УЈП: Доставени годишните даночни пријави, најдоцна до 31 мај граѓаните да ги проверат

Северна Македонија и Словенија имаат одлична економска соработка

Влатко Зорба