Стандард
ЕКОНОМИЈА

Не се плашиме од смрт од корона, туку како да преживееме: Во Италија први случаи на самоубиство заради еконопски колапс

За прв пат од почетокот на пандемијата на коронавирус во Италија, бројот на заболени лица го надмина бројот на заразени лица, иако бројот на починати е сè уште висок 369 во последните 24 часа, пандемијата на коронавирус не е главна вест во италијанските медиуми.

Тоа беше заменето со вести за првите случаи на самоубиства како резултат на економскиот колапс.

Според извештаите на медиумите за 57-годишниот сопственик на бизнис во Неапол, Антонио Нагара, веќе се покажа како невозможно е да се продолжи со производството по два месеци блокада.

Соочен со фактот дека не може да плати добавувачи или да плати вработени, тој вчера се самоубил. Тоа е дел од италијанскиот секојдневен живот пред пандемијата, а два дена по делумно слабеење на забраната, весниците известуваат за несреќи на работа, а самоубиството во Неапол не е единствениот смртен случај на работното место во последните два дена.

Атмосферата во која се случува ова е можеби најдобро опишано во текстот за „Корера дел Сера“, од познатиот писател Клаудио Магрис „најлошото сепак може да нè чека во иднина кога нема да се плашиме од смрт од коронавирус, туку како да преживееме“.

Владата на премиерот Конте планира да ги отвори баровите и рестораните на 1-ви јуни, што за многумина сопственици се чини премногу далеку и се плашат дека нивниот бизнис нема да преживее.

Вчера тие протестираа на главниот плоштад во Милано, симболично вадејќи една столица од своите ресторани и седејќи, поштувајќи ја обврската за дистанца и носење заштитна маска, но сепак беа казнети со по 400 евра.

„Чудно е што властите ги казнуваат оние што сведочат затоа што немаат пари да ја продолжат својата работа“, коментира водителката на ТВ-7.

Се проценува дека има околу 7.000 барови и ресторани во Милано и дека, по кризата, околу 20 проценти од нив ќе мора да ги затворат своите локали засекогаш.

Медиумите исто така јавуваат дека премиерот Џузепе Конте е „под опсада“, иронично коментирајќи ја ситуацијата во која премиерот и владата мора брзо да излезат со решенија за тоа како да го продолжат животот по пандемијата.

Според печатот, дури и владејачкото мнозинство не се согласува со бројни решенија.

Министерката за земјоделство Тереза ​​Беланова се закани дека ќе си даде оставка доколку не се реши или легализира статусот на околу 300.000 мигранти, влијателното големо здружение на производители „Конфиндустрија“ инсистира на повеќе грантови наместо заеми за „обештетување“, а мнозинството во владата поднеле илјадници амандмани на предлогот на владата за тоа како да им се помогне на деловните субјекти.

„Тие се расправаат за сè“, заклучи Хафингтон пост.

Поврзани вести

Обештетувањето на депозитите од Еуростандард банка ќе биде еднократно, датумот на исплата познат во следните денови

Александар Петровски

Оштетени штедачи: Длабоко сме убедени дека „Еуростандард“ пропадна поради организирани криминални активности

Влатко Зорба

Еден од најголемите договори за приватно здравствено во државата склучен со Кроација Осигурување

Влатко Зорба