Стандард
ЕКОНОМИЈА

Нова поволност: Од среда бескаматни кредити за фирмите погодени од корона кризата

Министерката за финансии Нина Ангеловска  најави бескаматни кредити кои на располагање на микро, малите и средните компаниите  ќе им бидат од 29 април.

-За линијата „Ковид-2“ обезбедени се средства за кредити од компензационите фондови од Јапонија. Бескаматните кредити кои од 29 април ќе им станат достапни на фирмите се за зачувување на работните места и за заштита на ликвидноста на фирмите. Максималниот износ на кредитот е 90 илјди евра, а минималниот износ е 3.000 евра.  Рокот на отпалата е до три години, со вклучен грејс период до 12 месеци, а обезбедувањето ќе се врши со меница. најави Ангеловска.

Поврзани вести

Заев и Малденовски во ТИРЗ 2: Инвестициите во инфраструктурата се најнеопходни и секогаш поздравувани од деловната заедница

Царовска: Микрокомпаниите ќе може да подигнат кредит од три до пет илјади евра

„Пошта“ достави писмо до банките за деловна соработка

Александар Петровски
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!