СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

СИНДИКАЛЕН МАРШ за 1.мај под мотото „ЗДРУЖЕНИ СО ИСТА ЦЕЛ!“

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) соопшти дека ќе го одбележи Меѓународниот ден на трудот, 1.мај во услови на здравствената криза, предизвикана од коронавирусот КОВИД-19, со СИНДИКАЛЕН МАРШ, под мотото „ЗДРУЖЕНИ СО ИСТА ЦЕЛ!“

„Празникот на работниците, 1-ви Мај, го одбележуваме загрижени за своето и здравјето на нашите семејства, за голем број од нас во услови на намалени плати, откази на договорите за вработување и грижа за нашата елементарна егзистенција“, велат од ССМ.

Оттаму ги повикаа сите работници, кои ги препознаваат навините вредности и заложби, да се приклучат во семејството на ССМ, семејство на рамноправни членови, работници и граѓани, „кои не сакаат само да критикуваат, туку сакаат дирекно да се вклучат со сиот свој капацитет и потенцијал, во креирањето и градењето на државата“.

Синдикалниот марш, со запазување на сите мерки и препораки за заштита од Ковид -19, ќе започне на 01.05.2021 година во 10.30 часот пред зградата на ССМ.

Поврзани вести

„Стоп за грабежот“: Ветинг на судиите и враќање на извршителите во судот

Берта Китинска

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Берта Китинска

Хотелите „Славија“ и „Попова Шапка“ прилагодени за ваучерите за туризам