СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Тасева: Легализација на капиталот покажува дека некаде има скриени „пари под перница“

Докторирав во 2002 година на темата перење пари и постојао се залагам за ефективен систем за перење на пари и од тука е и мојот интерес за нелегалните финансиски текови. Не ми е јасно од каде оваа иницијатива, од каде излегоа овие пари , зар во државата имаме црни пари некаде скриени под перница, вели  Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнл“ во Студио 10 на ТВ24 објаснувајќи ја легализацијата на капиталот во земјава.

„Во 2003 година се донесе законот за спречување перење пари, тогаш имаше недоверба во банкарскиот систем, тогаш беше аферата ТАТ. Главната поента е сега – од каде ова (легализација на капиталот), од каде сега има „пари под перница“. Треба некој да излезе и да го објасни процесот. Како може да имаме толку дела од висока корупција, не сум задоволна да живеам во криминална држава. Криминалците се посилни од се во оваа држава?“,  вели Тасева.

Поврзани вести

Поскапуваат горивата од полноќ

Влатко Зорба

Ова се трите групи работници кои најчесто добиваат отказ

Берта Китинска

Експеримент за кој допрва ќе се зборува: Добивате 1.200 евра, а не правите ништо

Влатко Зорба