Технологија

WhatsApp предупредува: Не ги преземајте овие апликации!

Корисниците на WhatsApp, најпопуларниот месинџер во светот, треба да бидат свесни за опасностите што доаѓаат од лажни верзии на оваа популарна апликација.

Имено, на бројните APK (Android application package) страници, можно е да се пронајдат верзии на апликацијата WhatsApp, за платформи Android и iOS, кои се „изменети“ за да им дадат на корисниците многу дополнителни опции, кои не постојат во оригиналната верзија на апликацијата.

Преземањето на вакви верзии, кои не се преземени од официјалната App Store и Google Play Store, претставува голем ризик од загрозување на приватноста на корисниците, бидејќи таквите изменети и неофицијални верзии можат да го направат телефонот ранлив.

Еден од најчестите напади што ги користат хакерите се т.н. Man In the Middle” (MITM) напади, кои се карактеризираат со тоа што можат да ја пресретнат секоја порака што ја испраќате, но и да ја променат пред да стигне до личноста на која е испратена, пишува „Дејли експрес“.

Поради појава на лажни верзии на апликацијата, „вистинскиот“ WhatsApp објави дека сите сметки за ко е утврдено дека доаѓаат од модифицирани апликации, за безбедност на сите корисници, автоматски ќе бидат деактивирани.

Поврзани вести

Фејсбук конечно овозможи „темен режим“ на десктоп верзијата

Влатко Зорба

Intel го враќа Pentium процесорот на пазарот од 2013 година

Влатко Зорба

Facebook ги блокира профилите на корисниците, кои известуваат за лажни сметки и спамери

Влатко Зорба

Xiaomi претстави детектор за скриени камери

Влатко Зорба

Прходите од видеоигри оваа година 160 милијарди долари, до 2023 година, индустријата за игри ќе прави над 200 милијарди

Stefanija Kuzmanovska

Маск ќе создава живот на Марс со лансирање на 10 000 ракети (фото)