Стандард
ЕКОНОМИЈА

Уште денес шанса да се искористат ваучерите за туризам

Крајниот рок за искористување на ваучерите за туризам е денес, а заклучно со вчерашниот ден од вкупно добиени 100.336 ваучери, 61.648 се искористени, а останатите некаде близу 40.000 останаа неискористени.

Платформата „Дома си е дома“, преку која се реализираше мерката ваучери за домашен туризам, ќе биде затворена за реализација на оваа мерка денес.

Хотелиерите пак, кои имаат гости коишто користат ваучери за туризам ќе треба најдоцна до 18.12.2020 година до Министерството за економија да достават фактури за плаќање, по што до крајот на годината ќе им бидат исплатени средствата од искористените ваучери.

Поврзани вести

Донесен петтиот пакет економски мерки вреден 160 милиони евра (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Битиќи: Петтиот пакет на мерки е во духот на заздравување и рестарт на економијата

Влатко Зорба

Дизелот поевтинува, бензинот поскапува

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!