Таг : статистика

МАКЕДОНИЈА

Од новозаболените со коронавирус во земјава, 8 лица патувале во странство

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Во Македонија 964 илјади работоспособни граѓани: Мажите и натаму подоминантни од жените

Пораст на активното население во земјава се бележи во изминатиот период од 10 години. Статистиката покажува дека лани имало 964.014 работоспособни граѓани што е за...
МАКЕДОНИЈА

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Министерството за здравство информира дека неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...
ЕКОНОМИЈА

Finance Think: Со финансиската поддршка за компаниите се сочувале 80 проценти од работните места

Финансиската поддршка од 14.500 денари по работник, надополнета со субвенционирањето на придонесите во висина од 50 проценти кај најзасегнатите сектори во транспортот и угостителството овозможила...
МАКЕДОНИЈА

Статистика Ковид 19: Повеќе умираат мажи отколку жени во замјава, а ова е најкритичната возраст

Берта Китинска
Бројот на новодијагностицирани со коронавирусот во државава бележи намалување. Вчера беа регистрирани 87 нови случаи, завчера 127, а ден претходно 111 случаи. Вкупната бројка на...
МАКЕДОНИЈА

Нови 38 случаи позитивни на коронавирусот во земјава, има и починати

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....
МАКЕДОНИЈА

Велес на листата на градови со највисока кумулативна инциденца

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) денеска објави нова статистичка анализа за состојбата со Ковид-19 заклучно со 5 мај, кога во земјава беа регистрирани 1.539 случаи....
МАКЕДОНИЈА

Четири лица починаа, 23 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти во: Скопје-13, Куманово-74, Штип-1, Прилеп-18, Битола-1, Охрид-1, Крива Паланка-1, Пробиштип-1 и...