Таг : згради

МАКЕДОНИЈА

Комуналните служби на Општина Карпош дезинфицираат згради во Козле

Stefanija Kuzmanovska
Комуналните служби на Општина Карпош денеска ги дезинфицираат влезовите од згради во населбата Козле. Се дезинфицираат влезните врати, сандачињата, гелендерите и лифтот. -Оваа акција се...
МАКЕДОНИЈА

ЕБОР обезбеди два милиони евра за енергетска ефикасност на домовите

Берта Китинска
Два милиони евра обезбеди Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за инвестиции во еколошки технологии со високи перформанси, наменети за згради во приватна сопственост...
МАКЕДОНИЈА

Паркинг местата со цени по метар квадратен колку и самиот стан, нема регулација на ценовниците

Урбанистичкиот хаос кој повеќе од една деценија ги масовно ги окупира градовите ги наполни банкарските сметки на градежните компании. И додека во поодамнешното минато тоа...
Вести

Во Хирошима ќе бидат урнати зградите кои ја издржаа атомската бомба

Влатко Зорба
Властите на јапонскиот град Хирошима имаат намера да уништат две згради кои ја издржаа експлозијата на атомската бомба во 1945 година, иако некои локални жители...
МАКЕДОНИЈА

Темелковски: Во секој блок во Расадник ќе има една кула и една ниска зграда

Плоштад, паркинг места, две катни гаражи, градинка и поликлиника се предвидени во ДУП-от за Расадник, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски во емисијата...
Интервју

Интервју со Темелковски: Има 100 градежни парцели во Расадник, но нема сите да бидат згради и објекти

Како парцели се 100 градежни парцели, но не се како згради и објекти 100, бидејќи одредени објекти сме ги поделиле на две или три градежни...