СТАНДАРД life
Фитнес

Тренер откри која вежба е најефикасна за отстранување на салото на рацете

Кога вежбаме, главно сме фокусирани на стомакот, задникот и нозете, додека некои делови од телото често се занемарени. Едно такво место е пределот на пазувите.

Вишокот маснотии на надлактиците може да биде непријатен бидејќи ја ограничува подвижноста на рацете. Според личниот тренер Мет Клејс, телесните масти најчесто се складираат околу половината и бутовите, но во одреден момент ќе почнат да се појавуваат под пазувите.

„Тешко е да се контролира и главно се должи на генетиката, но недостатокот на вежбање, лошата исхрана и некои медицински состојби исто така можат да играат улога“, рече тој за The Parade.

Тренерите се согласуваат дека најдобриот начин да се справите со маснотиите на надлактицата е да се фокусирате на губењето маснотии воопшто.

„Фокусирајте се на кардио вежбите како трчање, возење велосипед и пливање. Секоја форма на кардио е добра. Исто така, вежбањето на вежби за сила што ги таргетираат рацете може да помогне“, советува Клес.

Одржувањето на калориски дефицит е секогаш клучно за слабеење, а тоа важи и за намалување на маснотиите на рацете.

„Најдобар начин да се ослободите од маснотиите на пазувите е комбинација од тренинзи за сила и кардиоваскуларни вежби, како и модификации на исхраната за да се обезбеди калориски дефицит“, заклучил Клес.

Поврзани вести

Останете во форма без теретана: Водич за вежбање дома

Urednik

Мајли Сајрус тренира 30 минути дневно, секој ден веќе една деценија: Која техника ја држи во линија?

Urednik

🎥Заборавете на маринците: Овој тренинг го зајакнува целото тело, и почетниците можат да го пробаат

Urednik