СТАНДАРД life
Храна

Нутела лазањата има моќ да го поправи и најлошиот ден

Ова е рецепт за вистински нутела деликатес кој можете да го послужите како десерт или како сладок ручек.

Состојки:

* 200 гр нутела
* претходно испечени палачинки (сами одредете ја количината, во зависност од тоа колку „лазањи“ ќе направите)
* 1 чаша кисела павлака
* 300 мл крем за готвење

Подготовка:

Печете ги палачинките како и обично и оставете ги да се изладат.

По потреба исечете ги палачинките за да одговараат на тавата во која ќе ја направите оваа слатка лазања.

Подмачкајте го плехот и наредете ги лазањите по редослед: палачинка-нутела-палачинка-нутела и така додека имате палачинки.

Горната палачинка не ја мачкајте.

Во сосот измешајте павлака и павлаката за готвење и прелијте ги лазањите.

Одозгора можете да посипете кафеав шеќер или ситно сечкани лешници.

Печете на 200 степени 20 минути и уживајте во најдобрата слатка лазања досега.

На здравје!

Направете вкусни палачинки за доручек

Поврзани вести

Мини пици калцоне со лиснато тесто

Radmila Tasevska

Превкусни бомбици за поенергичен почеток на денот

Radmila Tasevska

Предлог за вкусни и здрави енергетски бомбици

Radmila Tasevska