СТАНДАРД life
Храна

Рецепт за неодоливи турски јајца – појадок достоен за султан!

Одберете ги најсвежите можни јајца, и ладни – директно од фрижидерот, за полесно да ја задржат формата при правењето.

Пошираните јајца сервирани во мешавина од јогурт и лук се турски специјалитет, достоен за султан. Според некои податоци, во 15 век „Чилбир“ секое утро навистина пристигнувало на трпезата на османлиските владетели.

Во јадењето традиционално се додава умерено топло Алепо чили, зачин кој го добил името по сирискиот град каде што најмногу се одгледувал. Познат е и под имињата халаби пипер, пул бибер и халеб бибер.

Ако го немате Алепо, ќе делува и лутата или слатка мелена пиперка. Готвачите ширум светот се заљубија во мирисливиот турски појадок, па варијации на темата може да се видат од рецепт до рецепт. Некои готвачи ќе го загреат јогуртот пред да го послужат за да го направат покремаст, додека други ќе го послужат ладен.

Најсложениот дел од подготовката е поширањето на јајцата, но со малку вежбање лесно се доаѓа до резултат. За успешно ложење на јајцата изберете што е можно посвежи бидејќи кога ќе стојат стануваат водени, па нема убаво да се формираат при варење во вода. Јајцата треба да бидат ладни бидејќи остануваат подолго притиснати и нема да „танцуваат“ околу садот, а полесно ќе се темпира времето за готвење бидејќи жолчките ќе бидат течни, а белките цврсти.

Чилбир не треба да се меша со чимбур, јадење со мелено месо со јајца кое се подготвува низ целиот Балкан, пишува punkufer.hr.

Поврзани вести

Колач од вишни

Urednik

Колач со праски идеален за летни денови

Urednik

Лесни салати совршени за вечера

Radmila Tasevska