Стандард
КОМПАНИИ

5G стартува масовно во Кина од 1 ноември

Трите водечки телекомуникациски мрежи во Кина – China Mobile, China Unicom и China Telecom – најавија дека ќе лансираат 5G услуги на национално ниво утре, 1 ноември, објави „Ројтерс“.

Објавени се 5G плановите на веб-страниците и онлајн продавниците на операторите, почнувајќи од 128 јуани месечно. Ултра-брзиот мобилен интернет сервис ќе биде достапен во петок за потрошувачите на национално ниво.

Претходно, Пекинг соопшти дека ќе пушти ултрабрза 5G услуга со нови функции, вклучувајќи автономно возење, на почетокот на следната година.

Како и да е, владата подоцна донесе одлука да го забрза спроведувањето на своите планови заради зголемените тензии со САД, кои најавија бојкот на телекомуникацискиот гигант Huawei Technologies.

Поврзани вести

Цените на нафтата пораснаа за 8 проценти во јануари

Влатко Зорба

За 73,7 милиони евра зголемени девизните резерви во септември

msp-admin

„Twitter“ суспендираше 70.000 кориснички сметки поврзани со движењето „QAnon“

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!