СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Германија ќе дозволи употреба на 5G технологија на Huawei во замена за гаранции од Кинезите

Германската влада во средата донесе одлука да дозволи употреба на технологија Huawei на мобилните мрежи 5G во замена за гаранции од кинеските продавачи за безбедноста на нејзината опрема, со укор кон администрацијата на Трамп.

Предлог-законот, кој сè уште бара одобрување од парламентот, претставува уназадување за американската администрација во заминување, која долго време лобира кон европските сојузници да ја отфрлат технологијата Huawei. САД тврдат дека опремата на Huawei е слична на “Тројанскиот коњ“ што откако ќе се најде во критичната инфраструктура на Западот, може да се користи од страна на Кина за шпионирање и крадење на чувствителни информации, претставувајќи безбедносна и економска закана за САД и нејзините сојузници. Компанијата ги негира обвинувањата.

Со оглед на индустриската зависност на Германија од Кина – земјата е најголем трговски партнер на Германија и најголем пазар за многу германски компании – Берлин не сака да се приклучи на Вашингтон, и обратно да најде компромис што би му овозможило на Huawei да прави бизнис во Германија, но со доволен мониторинг за да ги смири претпазливите сојузници на САД.

Кога Владата го објави предлог-законот порано овој месец, германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер рече дека владата се обидува да создаде правна основа што ќе се однесува на безбедносните проблеми во мрежата, но исто така и да ги задржи пазарите отворени за конкурентна технологија.

„Создадовме регулатива којашто ни овозможува да ја следиме довербата на соодветен начин. Нашите безбедносни интереси играат голема улога “, рече г-дин Зехофер за германскиот деловен дневен весник„ Ханделсблат “.

Според законот, продавачите на мрежна опрема мора да обезбедат гаранција дека нивната опрема е безбедна за употреба, сметајќи ги финансиски одговорни за какво било прекршување. Законот исто така ќе ги обврзе продавачите и операторите да им обезбедат на германските безбедносни агенции обемни технички и правни алатки за следење на интегритетот на мрежата.

Администрацијата на Трамп ги потисна американските сојузници да се приклучат на неговата кампања за запирање на подемот на Huawei Technologies Co., најуспешниот кинески меѓународен бизнис и водечки светски производител на телекомуникациска опрема со 123 милијарди долари продажба во 2019 година.

Новоизбраниот претседател Џо Бајден сè уште не ја кажал својата позиција во врска со кинеската трговија или бојкотот на администрацијата на Трамп кон Huawei.

Американско-кинеската трговска војна ја остави Европа збунета околу тоа дали треба да застане на страната на САД или да ризикува да биде во средина. Велика Британија и Полска избраа да се приклучат на американскиот бојкот на Huawei, но Франција и Германија одлучија да бидат построги во следењето на технологијата Huawei, без да воведат никакви ограничувања на нејзиниот раст.

Британската влада има забрана за набавки на технологијата Huaweiкојашто започна во јануари, одлука за која британските власти велат дека може да го одложи ширењето на 5G безжичната технологија за неколку години. Велика Британија, исто така, ги обврзува телекомуникациите да ја исклучат технологијата на Huawei од нивните мрежи до 2027 година, потег на БТ Група ПЛЦ, британскиот телекомуникациски добавувач, кој рече дека чини околу 650 милиони долари.

Владата на Велика Британија соопшти дека ќе им забрани на безжичните оператори во земјата да купуваат нова опрема Huawei и побара од кинеската компанија да ја отстрани својата технологија од мрежата 5G на Велика Британија до 2027 година.

Целосната забрана за Huawei може да се соочи со законски пречки во Германија, но исто така се заканува и на големите економски интереси на Германија во Кина. Во мај, кинескиот амбасадор во Германија предупреди дека Берлин ќе се соочи со последици ако го забрани Huawei, велејќи: „Кинеската влада нема да стои во место“. Третина од продажбата на нови автомобили во Кина доаѓа од германски производители и Кина е најголемиот пазар за големите германски производители на автомобили Фолксваген, Дајмлер и БМВ.

Дојче Телеком, германскиот телекомуникациски гигант, ја применува технологијата Huawei во своите 4G и 5G безжични широкопојасни мрежи, дури предизвикувајќи предупредувања во минатото од германската надзорна мрежа за безбедност.

Предлог-законот на Германија сега оди во парламентот, каде канцеларката Ангела Меркел се соочува со одредено противење во врска со нејзиното одбивање да го забрани Huawei. Канцеларката лобираше да се најдат технички решенија што бараат од сите добавувачи да ги усвојат строгите технолошки стандарди и да бидат транспарентни за органите за безбедност на мрежата.

Но, некои во своите партии, како што е Норберт Рајтген, претседател на парламентарниот комитет за надворешни работи, се во согласност со позицијата на САД, која смета дека Huawei е потенцијална закана за безбедноста. Г-дин Рајтген рече дека од секоја кинеска компанија се бара да работи со државните служби за безбедност на Кина, што е причина за загриженост за потпирање на технологијата Huawei.

Поврзани вести

Ковид-19 може да предизвика многу кризи во наредните години

Влатко Зорба

Од денеска работодавачите може да поднесуваат барања за финансиска поддршка за мајската плата

msp-admin

Словенија сопира со воведувањето на 5G технологијата

msp-admin