СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Amazon им понуди на американските власти дистрибуција на вакцини

Новиот претседател на САД, Џо Бајден, пред инаугурацијата вети дека неговата влада ќе има за цел да вакцинира 100 милиони граѓани со вакцини за коронавирус во првите 100 дена. Неодамна се обезбедени дополнителни 200 милиони дози вакцина, а вакцинирањето засега е на распоред. Но, освен набавката на вакцината, следниот најголем логистички предизвик е нејзината дистрибуција од производителот до местата каде што се користи.

Дури и пред да се оживее планот на Бајден, Амазон се понуди како партнер за дистрибуција, а сега новата американска администрација веќе преговара за можна соработка со нив. Имено, Амазон има голем и организиран логистички систем кој секојдневно доставува пакети до сите делови на САД, па затоа може да го примени своето искуство и експертиза за дистрибуција на вакцини. Амазон има далеку поголем капацитет за дистрибуција од американските агенции, особено ФЕМА, агенција специјализирана за управување со итни случаи.

Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите

Помирувањето на „големата технологија“ и властите

Портпарол на Белата куќа потврди дека за ова сериозно се дискутира со Амазон, но исто така се планира соработка со други компании со искуство во логистика.

Освен Амазон, и некои други веќе понудија помош на властите. Така, Политико пишува дека АирБНБ понудил да се користат поголем број на нивни имоти низ целата земја, кои инаку се нудат за изнајмување, за да се претворат во магацини за вакцини. Гугл е подготвен да се вклучи во проектот за масовна вакцинација со донирање на простор за бесплатно рекламирање во јавните здравствени установи во САД. Фејсбук ќе го стори својот дел со борба против дезинформации за вакцините, додека Убер ќе им понуди бесплатни возења на оние кои одат на вакцина.

Интересно, соработката за дистрибуција на вакцини може да ја „помири“ администрацијата на Бајден со технолошките компании. Тие досега не му беа омилени, па во кампањата тој се изјасни против преголемото и прекумерно влијание на одредени корпорации, ги повика да го плаќаат својот фер дел од даноците и вети дека ќе се борат против монополите што постојат во технолошкиот свет

Поврзани вести

Ангеловска: Мерката 14.500 по вработен веќе врати отпуштени работници на работа

msp-admin

Развојната банка ќе склучи договори со 476 компании за кредити од Ковид 1

msp-admin

Кој е човекот кој си исплатил рекордни 343 милиони фунти во Велика Британија?

Влатко Зорба