Стандард
КОМПАНИИ

БМВ повлекува 430 илјади автомобили поради опасност од пожар

Групата БМВ ќе треба да повлече и поправи над 430.000 автомобили од третата серија во Германија. Причината за ова е веројатна опасност од пожар, потврдија од компанијата за германски „Фокус“.

Зголемениот ризик од палење е познат уште од 2017 година. Автомобилите со датум на производство од јули 2004 година до јуни 2012 година можат да добијат краток спој и во ретки случаи, може да се појави пожар, вклучително и кај паркирани автомобили.

Повлечените автомобили мора да одат во продавници за поправки. Кодовите на погодените модели се E90-E93.

Производителот на автомобили БМВ произведува престижни автомобили, мотоцикли и мотори БМВ, Мини и Ролс-Ројс. Седиштето на компанијата е во баварскиот град Минхен.

Поврзани вести

Најголемата словенечка марина Порторож продадена на Јапонци

Влатко Зорба

Доаѓа зима и нема седење надвор – како рестораните ќе ја „преживеат“ кризата?

msp-admin

„Тесла“ ги намалува платите

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!