Стандард
КОМПАНИИ

Цената на златото нагло падна

Цената на златото нагло падна во средата – за повеќе од 2% откако растот на приносот на записите на Министерството за финансии на САД ја ослабе привлечноста на благородниот метал за инвеститорите. Златото претходно во вторникот достигна 1.950 долари за унца, првпат по скоро два месеци.

На берзата COMEX во Њујорк, фјучерсите на златото за февруари го затворија вчерашното тргување по цена од 1908,60 долари за унца од 45,80 долари, или 2,3%.

Котите за е-трговија во средата достигнаа 1962,50 долари за унца по објавувањето на записниците од декемврискиот состанок на Федералните резерви на САД. Фјучерсите за сребро за март го заврши денот поевтино за 60 центи, или 2,2%, тргувајќи по 27.042 долари за унца.

„Зголемувањето на приносот на долгорочните државни обврзници на САД е негативен фактор за златото“, рече Мајкл Армбастер, управен партнер на „Altavest“.

„Ако приносите на 10-годишните обврзници продолжат да растат, тогаш цените на златото најверојатно ќе паѓаат понатаму“.

Приносот на 10-годишните државни хартии од вредност го достигна својот врв минатиот март со 1,06%. Поголемите приноси на американскиот долг можат да ја намалат побарувачката за злато што не генерира купони, забележа Dow Jones.

Аналитичарите велат дека поширокиот фискален стимул охрабрен од демократите може да изврши притисок врз пазарот на државни обврзници како резултат на зголемената емисија на долгови и зголемените очекувања за инфлацијата.

Во одреден момент, ФЕД „нема да толерира пораст на приносот на државните обврзници и ќе ја направи кривата на принос дел од својата политика“, рече Армбастер.

„Ако ФЕД некогаш објави одлука за контрола на приносот на државните обврзници, тоа ќе обезбеди исклучително силна поддршка за златните квоти“, рече тој.

Во четвртокот, „жолтите шипки“ делумно ја вратија својата вредност со тргување со 1921,06 долари за троја унца.

Поврзани вести

Поради деловен партнер заразен со коронавирус, „Маркарт“ следната недела го прекинува производството

msp-admin

Германците ја потценуваат можноста за губење на работни места поради автоматизацијата

Влатко Зорба

Словенија: 14.419 лица аплицирале во заводот за вработување во април

msp-admin