Стандард
КОМПАНИИ

Фејсбук забрани негирање на холокаустот

Фејсбук на своите страници забрани негирање на холокаустот, велејќи дека е загрижен за подемот на антисемитизмот во светот.

„Ако луѓето го пребаруваат холокаустот на Фејсбук, ќе започнеме да ги насочуваме кон веродостојни извори за да добијат точни информации“, рече шефот на Фејсбук Марк Закерберг во понеделникот, јави „ДПА“.

Тој истакна дека често се двоуми помеѓу заштитата на слободата на говорот и ограничувањето на говорот на омраза.

„Да се ​​повлече граница помеѓу она што е и она што не е прифатливо, не е лесно, но со моменталната состојба во светот, мислам дека ова е вистинскиот баланс“, рече тој.

Фејсбук минатата недела објави дека ќе ја отстрани секоја содржина што отворено го поддржува Qanon, теорија на заговор популарна од десницата, која тврди дека со светот управуваат сатански педофили.

Фејсбук исто така ги ограничи намерните дезинформации за коронавирусот, како и содржината насочена кон намалување на одѕивот на гласачите.

„Маршот на живите“, годишен собир на преживеани во Полска за одбележување на Холокаустот, страдањето на приближно шест милиони Евреи во Втората светска војна, беше обележан за прв пат преку Интернет, бидејќи беше воведено ограничување на движењето поради пандемијата на вирусот.

Учесниците обично се собираат во концентрациониот логор Аушвиц во април, но мерките за спречување на ширењето на вирусот оваа година спречија комеморација за прв пат во историјата откако се одржува митингот.

Поврзани вести

Лани сме купиле мед од странство вреден скоро 700.000 долари

msp-admin

„ToMontenegro“ „полетува“ во февруари?

Влатко Зорба

PayPal ги блокираше сметките на организаторите на немирите во Вашингтон

Влатко Зорба