СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

iPhone XR е најпродаваниот паметен телефон во третиот квартал

Компанијата за пазарни анализи Counterpoint Research објави интересно истражување кое ги покажува најпродаваните смартфони во третиот квартал од годината. Изненадувачки, iPhone XR на Apple, кој беше промовиран минатиот септември, доаѓа на прво место. Според Counterpoint, уредот има удел на пазарот од 3% и претставува над 25% од продажбата на паметни телефони на Apple во четвртината.

Друг модел на компанијата присуствува во овој ранг и станува збор за iPhone 11, кој има удел на пазарот од 1,6%, што го става на петтата позиција. На списокот има три уреди Samsung – Galaxy A10 е близу до iPhone XR за 2,6% додека Galaxy A50 е трет со 1,9%. Galaxy А20 е на седмата позиција со 1,4% удел на пазарот.

Oppo има и тројца врвни продавачи, рангирајќи се на четвртото место во А9 со 1,6% удел, шести во А5 со 1,5% удел и А5 со 1,3% на осмата позиција. Деветтото и десеттото место го зазема Redmi 7А со 1,2% и Huawei P30 со 1,1% соодветно.

Од Counterpoint посочуваат дека Huawei може да нема претставник во овој ранг во текот на тековниот и идниот квартал заради недостаток на пристап до нови модели до апликациите и услугите на Google. Ова, во оваа фаза, прави новите уреди на компанијата тешко да се продаваат надвор од Кина.

Десетте најпродавани модели имаат вкупен удел на пазарот од 17%, што претставува зголемување од 9% на годишна база. Сепак, во однос на приходите што ги оствариле, има значително намалување од 30%. Ова се должи на достапноста на голем број уреди со среден опсег меѓу најпродаваните модели.

Поврзани вести

Две сценарија за влијанието на коронавирусот на пазарот на компјутери

msp-admin

ЕУ ќе ги рангира авиокомпаниите според нивото на загадување на животната средина

Влатко Зорба

Шефот на VW: Не се плашам од Apple

Влатко Зорба