Стандард
КОМПАНИИ

JPMorgan продаде рекордни 13 милијарди долари во обврзници

JPMorgan Chase & Co. во четвртокот продаде 13 милијарди американски долари во обврзници, најголема зделка од ваков вид досега, искористувајќи ги ефтините трошоци за позајмица во последните неколку години за да го зголеми својот капитал, откако Федералните резерви дозволија истекување на мерките за помош поради пандемијата.

Договорот, кој го следеше најдобриот квартал на банката досега, се појави на пазарот бидејќи корпоративните должници продолжуваат да бележат голема побарувачка за долг, што обезбедува пристојна премија над државните обврзници на САД.

Понудата можеби е поврзана со неодамнешните промени во регулаторните стимулации за банките, според аналитичарот на агенцијата „Bloomberg Intelligence“ Арнолд Какуда.

Банките останаа во позиција да продаваат обврзници или да додаваат капитал, а продажбата на необезбедениот долг на JPMorgan ќе му помогне да го исполни својот вкупен капацитет за апсорпција на загуби или TLAC и да го врати односот кон рамнотежата, рече Какуда.

Поврзани вести

На секој втор човек во светот му се намалени приходите поради пандемијата

Тојота е светски лидер во продажба на возила во 2020 година

Влатко Зорба

„Toyota“ го презема оделот за автономни автомобили на „Lyft“

Влатко Зорба