СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Мерките за плати ќе може да ги користат и управителите и сопственици на бизнисите

Владата направи измена на Уредбата за поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствената економска криза, заради исплата на плати за април и мај, објави министерката за финансии на Фејсбук.

– Флексибилноста, брзата реакција и слухот се клучни во менаџирањето на ваквата кризна состојба. Денеска на владина седница донесовме измена на уредбата. Делуваме во насока на поддршка на стопанството и задржување на секое работно место!, стои во објавата на министерката.

Како што појаснува дека во насока на заштита на микро и мали фирми се отстранува условот управивтели и сопственици на бизнисите вработени во истите да не може да ја користат мерката и бројот на вработени треба да се задржат два месеца по користење на мерката, односно до јули 2020

Поврзани вести

Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

msp-admin

Fiat инвестира милијарди евра во фабрика во Европа

Влатко Зорба

Huawei се искачи за 42 места на листата на BCG на најиновативни компании

msp-admin