Стандард
КОМПАНИИ

Никогаш не е создадено толку многу богатство за една година

Секој втор нов милијардер, кој станал тоа во 2020 година, доаѓа од Кина, а Кина стана вистинска земја на милијардери, бидејќи ги има најмногу, дури 1.058, додека во второпласираната САД живеат 696 луѓе чиј имот е повеќе од милијарда долари.

Според 610 луѓе во светот, кои станале милијардери во американски долари во 2020 година, 318 се од Кина, додека 95 се од САД, според списокот на „Хурун глобал рич.

– Во 2020 година во Кина се појавија повеќе милијардери отколку во остатокот од светот заедно, така што Кина е далеку пред САД според бројот на милијардери – се наведува во извештајот, пренесува РТ.

Не само што има најмногу милијардери, туку и Кина има градови во кои живеат најмногу милијардери. Меѓу 10-те градови со најмногу милијардери во светот, шест се во Кина.

Предводник на листата е Пекинг, со 145 милијардери. Вториот е Шангај, а третиот е Њујорк. Шенжен е на четвртото место, додека Хонг Конг е на петтото место.

– Светот никогаш не видел толку многу богатство создадено за само една година, далеку повеќе отколку што се очекуваше за една година сериозно нарушена од пандемијата на коронавирусот. Осум нови милијардери беа создадени секоја недела, вели Руперт Хугеверф, главен истражувач во „Хурун“.

Најбогатите луѓе во светот станаа колективно уште побогати во 2020 година, додека останатите доживеаа тешка економска криза предизвикана од пандемијата.

Според ова истражување, колективното богатство на најбогатите луѓе во светот пораснало за 32 проценти, на 14,7 трилиони долари.

Во моментов има вкупно 3.228 познати милијардери во 2.402 компании и 68 земји.

Областите во кои се појавија најмногу милијардери во текот на 2020 година се здравството и трговијата на мало. Исто така, победниците се производители на електрични возила и оние кои се занимаваат со е-трговија.

– Брзината на создавање богатство е зачудувачка. Три лица заработиле повеќе од 50 милијарди долари за само една година. Нив ги предводи Елон Маск, кој го зголеми своето богатство за 151 милијарда долари во 2020 година благодарение на електричните возила. Тука е и Џеф Безос, водечкиот човек на Амазон, кој заработи 50 милијарди, колку што е Колин Хуанг, шефот на кинески „Пиндуоду“, дигитална платформа што ги поврзува земјоделците, дистрибутерите и клиентите. Доколку оваа стапка на раст продолжи, очекуваме дека во следните пет години ќе има повеќе од 50 луѓе во светот кои ќе имаат богатство од над 100 милијарди долари – се наведува во извештајот.

Поврзани вести

Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар

Влатко Зорба

Црна гора очекува 500 милиони приходи од туризмот

Влатко Зорба

ЕЦБ: Банките сè уште не го почувствуваа целосниот ефект на кризата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!