Стандард
КОМПАНИИ

Поради големиот пад на резервации, Booking отпушта повеќе од 4.000 лица

Компанијата за изнајмување на хотели и имоти, Booking.com објавија дека отпуштаат повеќе од 4.000 вработени, што е четвртина од работната сила, затоа што патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на коронавирусот.

Отпуштањата ќе започнат следниот месец и ќе траат до крајот на годината, според матичната компанија „Booking Holdings Inc“.

Компанијата исто така е сопственик на компаниите за резервација на ресторани OpenTable и Priceline.com.

Бројот на резервирани соби на „Booking.com“ во текот на првиот квартал од оваа година опадна за 43 проценти, на 124 милиони, а падот продолжува.

Компанијата ги предупреди инвеститорите во мај да се подготват за уште полош втор финансиски квартал, чии резултати треба да бидат објавени во четврток.

Booking.com има 17.500 вработени и повеќе од 200 канцеларии ширум светот.

Поврзани вести

Балкански медиуми: Во Северна Македонија ќе се гради 100 мегаватна фотоволтаична електрана

Никола Поповски

ОКТА успеа да ја задржи својата стабилна финансиска позиција и покрај корона-кризата

msp-admin

Волстрит „падна“ поради политичката нестабилност во Вашингтон

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!