Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Историски ден за Биткоин: Една паричка се тргува за 55.000 долари, пазарната капитализација надмина 1 трилион

Најпопуларната криптовалута Биткоин ја достигна својата максимална вредност вечерва, надминувајќи 55.000 долари за една паричка.

Пазарната капитализација на најпопуларната дигитална валута надмина еден трилион (1.000 милијарди) долари за прв пат во нејзината историја.

Криптовалутите веќе почнаа да владеат во светот и прашање на време е кога тие ќе станат масовно и рамноправно платежно средство.

Поврзани вести

Биткоин надмина 60.000 долари: Кој е најзаслужен за добриот почеток на месецот?

Влатко Зорба

И BlackRock ќе купува биткоин

Влатко Зорба

Што носи новата технологија за тргување со криптовалути? За почеток, многу помалку неуспешни трансакции